A projektről

A ModernTéka projekt a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) gondozásában, az FBIS Építészműterem kezdeményezésére indult el 2024-ben. A projekt célja, hogy nyilvánosan elérhető, hiteles adatokat biztosítson a késő modern épített örökségről, és ezeket egy kényelmesen kezelhető, folyamatosan frissülő adatbázisban publikálja, amely nemcsak az építészszakma, de az érdeklődő laikus közönség számára is hasznos információforrásként szolgálhat.

Szándékaink szerint az adatbázis fontos szerepet játszhat abban, hogy egy jelenleg még kis mértékben feldolgozott, sok ellentmondással és sztereotípiával övezett korszak építészeti alkotásait megismerhessük, ezáltal pedig értékelésük is elkezdődhessen. Az elmúlt években számos nemzetközi kutatás, publikáció, adatbázis foglalkozott a késő modern örökséggel – a ModernTéka szándéka szerint ezeket kívánja szintetizálni, emellett új, eddig még kevésbé ismert épületek kutatását is elvégezni és publikálni.

Hosszú távú célunk az is, hogy mindezeket az eredményeket a nemzetközi diskurzusba is becsatornázzuk, és a hazai késő modern építészetet kelet-európai, illetve összeurópai kontextusba is helyezzük. A New European Bauhaus kezdeményezés részeként a KÉK is becsatlakozott a European Triennial of Modernism (ETOM) NEB Lab munkájába, amelynek célja a nemzetközi együttműködések, jó gyakorlatok, kutatások és a kapacitásfejlesztés támogatása.

A projekt metódusa

A projekt tervezésekor kiemelten fontos szempont volt számunkra, hogy az előkészítésbe olyan szakembereket vonjunk be, akik saját kutatásaik során, egyetemi kurzusokon, publikációkban vagy kiállításokon évek vagy akár évtizedek óta foglalkoznak a késő modern építészettel, legyen szó Budapestről vagy országos szintű kutatásokról.

Az adatbázis hosszú távon egy topografikus igényű, nem csak a legértékesebbnek vagy legszínvonalasabbnak tartott épületeket felvonultató gyűjtés kíván lenni. Azért tartjuk fontosnak, hogy a lehető legtöbb házról, épületegyüttesről, városi egységről publikáljuk legalább az alapvető információkat, mert ez elősegítheti, hogy egy potenciális felújítás vagy átépítés során ezek ismeretében kezdődjenek meg a munkálatok. De akár egy lebontásra ítélt épület mélyebb megismerése, értékeinek megmutatása is segítheti azt a nem kis részben fenntarthatósági törekvést, hogy ne kizárólag az új építésben lássuk a megújulás lehetőségét.

A projekt első fázisában szintén a KÉK által szervezett Budapest100 városi fesztivál 2024-es programjához kapcsolódva, amely a ‘70-es években épült házakat szólította meg, a május 10-ei Sétanapon 11 séta valósult meg, amelyek keretében több mint 80 épület adatlapja készült el és vált elérhetővé a ModernTéka honlapján. A szervezésben és az útvonalak kurálásában a KÉK Városi Séták csapatával is együttműködtünk. A 2008 óta általuk vezetett és szervezett alternatív városi séták Budapest kevéssé ismert, ám hihetetlenül izgalmas helyeit, tereit tárják fel, vagy éppen a mindennapokban látott építészeti értékeket mutatják be új szempontok alapján.

Impresszum

Projektvezetők: Mudra András & Szij Barbara
Közreműködő szakértők: Balla Regina, Branczik Márta, Dávida Eszter, Erő Zoltán, Fernezelyi Gergely, Gurdon Balázs, Hartmann Gergely, Kammermann Lilla, Kissfazekas Kornélia, Klaniczay János, Kovács Dániel, Kulcsár Géza, Oláh Eszter, Prőhle Janka, Szűcs Imre, Végh Árpád, Vukoszávlyev Zorán
Arculat: Kazsik Marcell
Webfejlesztés: Gazda Gergő, Iuga Laura, Kulcsár Géza, Sebesy Csanád
Kapcsolat: info@kek.org.hu

Támogató

NKA logo

Megvalósult a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával